Zdjęcie konkursowe zrealizowanego projektu ze wsparcia FSMM w konkursie mikołajkowym #fsmmMikołaj.
4 marca 2023 r. Stowarzyszenie Sulistrowice zaprosiło mieszkańców wsi na prezentację multimedialną. Celem warsztatów było przekazanie niezbędnych informacji w zakresie ochrony ptaków i owadów zapylających. Pokazaliśmy, jak prawidłowo umieścić budkę lęgową i jak zbudować domek dla owadów. Opowiedzieliśmy, jak chronić naszych skrzydlatych sprzymierzeńców.
Z darowizny 1% podatku Fundacji Studenckiej „Młodzi Młodym” oraz oszczędności stowarzyszenia zostało zakupionych 50 szt. budek lęgowych różnej wielkości w celu rozwieszenia ich na drzewach naszych ogrodów. Budki lęgowe rozeszły się jak „ciepłe bułeczki”. Po przeszkoleniu podczas spotkania, ptasie domki zostaną fachowo zawieszone w ogrodach Sulistrowic, tuż przed nadchodzącym sezonem lęgowym. Liczymy, że wszystkie z powodzeniem zostaną zasiedlone. W drugim etapie zostały zaplanowane warsztaty z budowy domków dla owadów.
Stowarzyszenie Sulistrowice serdecznie dziękuje za fachowe porady, sprzedaż budek lęgowych i domków dla owadów oraz opiekę handlową panu Sebastianowi Augustyńczykowi www.drewnowogrodzie24.pl
Dlaczego warto mieć u siebie ptasie siedliska?
Ptaki zjadają owady, gąsienice, ślimaki; szczególnie pożyteczne są sikorki, rudziki, pliszki, zięby, kosy, wróble. Sikorka waży 18 gram. W ciągu doby zjada owadów 2,5 razy więcej niż sama waży. W ciągu sezonu rodzina sikorek może pożreć 70 kg robaków!
Wieszając budkę na drzewie lub ścianie za oknem, będziesz miał okazję do podglądania fascynującego ptasiego życia. Zaloty, budowa gniazda, wysiadywanie jaj, karmienie, wylot młodych – kto raz miał okazję zaobserwować podobne wydarzenia, już do końca życia będzie miłośnikiem ptaków.
Jak zaprosić ptaki do swojego ogrodu?
Warto stworzyć dla nich miejsce przyjazne – ogród z drzewami i krzewami owocowymi. Zasadzić żywopłoty liściaste (np. dereń, kalina koralowa, jarzębina, rokitnik, bez czarny, berberys, rajskie jabłonie, głogi, aronie). W zaroślach ptaki znajdują schronienie i miejsce do budowy gniazd.
W naszych ogrodach koniecznie należy ustawić poidełka z wodą, a w okresie zimy przygotować karmniki z ziarnem i tłuszczem wieprzowym.
Można zawiesić na drzewach budki lęgowe. Budki są zasiedlane przez ptaki w zależności od średnicy otworu wlotowego.
Budka A1 – średnica otworu wlotowego wynosi 28 mm – sikorka, mazurek, muchówka żałobna. Wieszać co 20-30 m.
Budka typu A – średnica otworu wlotowego wynosi 33 mm – wróble, sikorka bogatka, pleszka, kowalik, dzięciołek. Wieszać co 20-30 m.
Budka typu B – średnica otworu wlotowego wynosi 45 mm – szpaki, dzięcioł duży, jeżyk, krętogłów. Wieszać na obrzeżach lasów.
Budka typu D – przeznaczona jest dla ptaków, które korzystają z dziupli wykutych przez dzięcioła czarnego, dla sowy włochatki, kraski, dudka, gołębia siniaka. Przy lesie należy wywieszać je w odległości co najmniej 500 m od siebie. Warto zadbać o zabezpieczenie przed drapieżnikami. W przypadku tak dużej budki, kuna jest w stanie wejść do środka i zjeść pisklęta.
Budka typu E – półotwarta dla dziuplaków
Schron dla nietoperzy – zwykle służą za schronienie przed dziennym światłem. Rzadziej służą za miejsca rozrodu dla kolonii. Nietoperz w ciągu nocy zjada 1000 owadów, w tym krwiopijców komarów!
INSTRUKCJA MOCOWANIA BUDKI LĘGOWEJ DLA PTAKÓW W SULISTROWICACH
Jak prawidłowo zamocować budkę lęgową?
- Wybrać zaciszne miejsce.
- Umieścić budkę na wysokości 2-4 metrów.
- Wlot skierowany na południe lub południowy wschód. Z innej strony będzie zacinać deszczem, który zamoczy gniazdo i wyziębi lęg. Budka powinna być delikatnie pochylona do przodu. To zapewni dodatkową ochronę przed opadami. Najważniejsze jednak, żeby budka nie była wystawiona na działanie silnego światła słonecznego. Podczas upałów może to doprowadzić do śmierci piskląt z przegrzania. Należy zatem unikać wywieszania budek na pojedynczych słupach lub drzewach, a jeśli to konieczne, to niech budka zawiśnie od strony północnej.
- Najlepiej umieścić ją na drzewie przybijając aluminiowym gwoździem, które w mniejszym stopniu uszkadzają drewno niż stalowe. Nie okręcać drutem, który ze wzrostem drzewa będzie się wżynał i kaleczył pień drzewa.
- Nie impregnuj swojej budki. Zapach środków ochrony drewna może zniechęcić ptaki, a zawarte w nich związki chemiczne mogą im zaszkodzić.
- Niektóre budki mają zabezpieczone wloty metalowym okuciem. To jest ochrona przed dzięciołami. Drapieżnik potrafi rozkuć wlot i zjeść jaja i pisklaki.
- Kategorycznie nie stosować budek z patyczkiem przy wlocie. Dla ptaków jest niepotrzebny, a drapieżnikom ułatwi zniszczenie gniazda.
- Dobrze wykonana budka powinna służyć ok. 10-15 lat.
W jakiej odległości wieszać budki?
Dla małych ptaków jest to przeważnie 30 m, a dla dużych co najmniej 300 m. Wywieszanie budek zbyt gęsto ułatwia zadanie drapieżnikom. Wyjątkami są jaskółki, jerzyki, wróble i inne ptaki lubiące gniazdować w koloniach.
Kiedy wieszać budki lęgowe?
Domki dla ptaków można wieszać przez cały rok. Najlepiej jednak zrobić to do końca lutego. Jeśli zrobimy to przed końcem marca, to mamy największe szanse, że budka zostanie zasiedlona jeszcze w nadchodzącym sezonie.
Jak pielęgnować budki lęgowe?
Po każdym sezonie lęgowym budkę należy wyczyścić z zalegających w środku odchodów i wyściółki, które mogą być siedliskiem pasożytów ptaków. Aby było łatwo wykonać czyszczenie nie należy mocować frontu budki na stałe. Przednia ścianka naszych budek jest otwierana – zamocowana na ruchomymi wygiętym uchwycie.
Najlepiej czyścić budki jesienią, po zakończeniu sezonu lęgowego. Mróz wymrozi pasożyty. Możemy czyścić budki do końca lutego. Potem już nie wolno tego robić, bo zaczyna się zasiedlanie. Budki lęgowe należy czyścić po lub przed sezonem lęgowym.
UWAGA! 1 marca rozpoczyna się okres lęgowy ptaków – jest to też szansa na ochronę drzew zagrożonych wycinką. Zgodnie z prawem między 1 marca a 15 października miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone.
Jest to czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – bardzo często – drzew. Również tych znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych.