W ciepłe popołudnie, 8 sierpnia 2020 r. w muszli koncertowej w Sulistrowicach, odbył się patriotyczny koncert z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą.

Koncert został sfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Ślężanie”. Środki na ten cel zostały pozyskane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sulistrowicach.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Sulistrowic i okolicy, goście przebywający na wakacjach w naszej wsi, pan Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka – Mirosław Jarosz, pani Wiceburmistrz – Ewa Fiedler-Łeńska, pani Przewodnicząca Rady Miejskiej w Sobótce – Hanna Piwowarska oraz pan Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej – Michał Hajdukiewicz. 

W biało-czerwonej, galowej oprawie, z flagami Polski obecnymi i z okresu 1918-1919 oraz kwiatów z ogrodów naszych mieszkańców wystąpił kwartet filharmoników z Tychów, w następującym składzie:

Ewa Sidor – altówka

Marcin Sidor – skrzypce

Kamil Pawłowski – fortepian i kontrabas

Szymon Herbuś – instrumenty elektroniczne

Koncert prowadzony przez dr Jolantę Popińską, był na żywo transmitowany na stronie FB „Moja Gmina Łagiewniki”, dzięki czemu możecie Państwo odtworzyć i poczuć jego atmosferę.

Przygotowany przez profesjonalnych muzyków repertuar opierał się na prezentacji muzyki polskiej: energetycznych tańcach ludowych, utworach klasycznych i filmowych oraz, w drugiej części, muzyce świata. Dwa z zaprezentowanych utworów były szczególnie związane z Sulistrowicami.

„Suita Wołyńska” powstała na bazie materiałów nagranych przez panią Antoninę Klepuszewską. W 2015 r. pani Antonina, mieszkająca w Sulistrowiczkach od 1944 r., zgodziła się nagrać 3 godziny materiału opartego na folklorze pieśni wołyńskich, skąd pochodziła jej rodzina i gdzie ona sama przyszła na świat w 1932 r. Nagrania zebrał pan Kamil Pawłowski i wraz z panem Szymonem Herbusiem przygotowali muzyczną składankę pięknych pieśni pod tytułem „Suita Wołyńska”. Wprawne ucho wyłapie towarzyszący gwar ulicy i bicie dzwonów. Pani Antonina całe życie jest związana z kulturą ludową i folklorem śpiewanym. Państwo Klepuszewscy są ważnymi postaciami dla naszej społeczności lokalnej. Mąż pani Antoniny pełnił funkcję sołtysa Sulistrowiczek przez 30 lat. Po zakończeniu koncertu pan Kamil Pawłowski pojechał do pani Antoniny i uroczyście wręczył jej bukiet kwiatów wraz z koszem specjałów, w podziękowaniu za pieśni wołyńskie.

Utwór Palladio Karla Jankinsa, wykonany w drugiej części koncertu zainicjował natomiast projekt muzyczno – elektroniczny teamu Sidor S-Age i, jak zapowiadają twórcy, Marcin Sidor i Szymon Herbuś, będziemy mieli okazję posłuchać wkrótce jego kolejnych części.

Niewątpliwie najpiękniej ustylizowaną historycznie postacią był występujący w mundurze napoleońskim pan Bogusław Apathy, który własnoręcznie obsługując działo, rozpoczął spotkanie wystrzałem armatnim, jako mistrz ceremonii dopilnował odśpiewania przez publikę hymnu z należną czcią, a następnie komenderował choreografią poloneza odtańczonego przez 25 par. Koncert zakończyło wspólne śpiewanie pieśni legionowych. Zwieńczeniem tego wspaniałego wydarzenia kulturalnego był biało-czerwony tort oraz ciasta i napoje.

Repertuar utworów wykonanych podczas koncertu:

Cześć I – Muzyka polska

  1. Fryderyk Chopin – Mazurek D-dur op. 33 nr 2
  2. Henryk Wieniawski – Kujawiak a-moll
  3. Grażyna Bacewicz – Oberek
  4. Wojciech Kilar – Tango z filmu Salto
  5. Suita Wołyńska
  6. Wiązanka Polskiej Muzyki Filmowejz filmów: Pan Wołodyjowski, Janosik, Czarne chmury, Ogniem i mieczem, Bandyta.
  7. Wojciech Kilar – Polonez z filmu Pan Tadeusz

Część II – Muzyka tradycyjna różnych stron świata

  1. Ajde Jano – tradycyjna pieśń bałkańsko – klezmerska
  2. Tradycyjny taniec Irlandzki
  3. Astor Piazzolla – Libertango
  4. Chińska melodia tradycyjna „Er-Hu” z filmu „Przyczajony tygrys ukryty smok”
  5. „Country” – tradycyjna wiązanka
  6. Palladio Jenkinsa
  7. Vittorio Monti – Czardasz
  8. Polka Pykano (utwór ludowy).

Sołtys Sulistrowic serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji koncertu:

  • za oprawę biało-czerwoną – panu Mariuszowi Chorążewskiemu,
  • za oprawę kwiatową – pani Zofii Kożuszek,
  • za wsparcie technicznie – panu Michałowi Hajdukiewiczowi – Dyrektorowi Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej,
  • za tort w barwach narodowych oraz zestaw 5 ciast – pani Łucji Fabian z cukierni „U Łucji” w Sobótce,
  • za domowe ciasta – paniom Iwonie Kwiatkowskiej i Jadwidze Czerniawskiej,
  • za wystrzał armatni i poprowadzenie poloneza – panu Bogusławowi Apathy,
  • za fotoreportaż – panu Matthiasowi Neubert,
  • niezawodnym sąsiadkom i sąsiadom z naszych Sulistrowic, którzy pomogli w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia oraz Krzysztofowi Krupie za kompleksowe wsparcie.

Koncert patriotyczny został sfinansowany z grantu, jaki pozyskało KGW w Sulistrowicach:

w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego
oraz
przedsięwzięcia 3.1.1 „Realizacja wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych
i artystycznych dla mieszkańców obszaru LSR” objętego Lokalną Strategią Rozwoju
na lata 2014-2020 Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ślężanie”

artykuł opracowany przez Alicję Krupę i Jolantę Popińską.

Koncert Patriotyczny z okazji 100 Rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej również CUDEM NAD WISŁĄ 8 sierpnia 2020 r. w Sulistrowicach

Opublikowany przez Moja Gmina Łagiewniki Sobota, 8 sierpnia 2020
transmisja koncertu z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

Relacja z koncertu została umieszczona w Expresie Wrocławskim…

http://www.otowroclawpowiat.pl/news.php?id=114404&tytul=koncert-patriotyczny-w-sulistrowicach-z-okazji-100-rocznicy-bitwy-warszawskiej