Tym razem o jeszcze jednej linii kolejowej w pobliżu Sulistrowic. Dla niektórych może to zaskoczenie, ale w Kobierzycach swój początek rozpoczyna linia kolejowa 310 i prowadzi aż do Piławy Górnej.

 

Źródło: Bazakolejowa.pl

Jeszcze w latach 90 można było wsiąść do pociągu w Szczepankowicach Wrocławskich, Budziszowie,  Pustkowie Wilczkowskim, Wilczkowicach, Jordanowie Śląskim, Trzebniku, Łagiewnikach, Przystroniu Śląskim, Wilkowie Wielkim, Niemczy, Przerzeczynie Zdroju. Więc stacji w pobliżu jest wzdłuż tej linii kolejowej całkiem sporo. Ale… powiedzieć, że póki co linia jest w krzakach, to właściwie dokładnie opisać jej stan.

Źródło: Wikipedia

Po co więc zawracać sobie nią głowę? W 2019 roku linia została przejęta przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Ten przystąpił do programu Kolej+ zgłosił remont linii 301 jako jeden z 5 priorytetowych projektów rewitalizacyjnych w województwie. Póki co zostały opracowane wstępne informacje dotyczące projektu, m.in. oczekiwane czasy przejazdu, szacunkowe koszty. Do końca listopada 2021 r. będą opracowane dokładniejsze dane (ilości pasażerów, nakłady inwestycyjne itd.) i na tej podstawie spośród 79 projektów zostaną te wybrane najlepsze, które będą mogły liczyć na wsparcie finansowe. A ich realizacja powinna zakończyć się do 2028 r. 

Pozostaje więc trzymać kciuki za przygotowujących dokumentację, bo do stacji w Łagiewnikach nie będzie dużo dalej niż na dworzec kolejowy w Sobótce.