Szanowni Mieszkańcy i sympatycy Sulistrowic!

Jeśli jeszcze Państwo nie wypełnili deklaracji PIT, to proszę pamiętać o darowiźnie na rzecz naszej wsi.

W tym roku będzie można ofiarować 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz rozwoju Sulistrowic!

Potrzeby są ogromne: począwszy od dokończenia remontu naszej świetlicy, odbudowy wiaty biesiadnej i pomieszczenia gospodarczego oraz stworzenia saloników z ławkami, kwietnikami i oświetleniem solarnym, gdzie będzie można w neutralnym miejscu spotkać się na pogawędki.

W pozycji nr 137 (Nr KRS) zeznania podatkowego należy wpisać „0000270261”, w pozycji nr 138 wpisać kwotę 1%, a w pozycji nr 139 (cel szczegółowy 1%) będzie konieczny dopisek „Sulistrowice 9651”.

1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

UWAGA! Rozliczenie PIT-a po 30 kwietnia (przedłużone) to utrata ulg podatkowych i prawa do przekazania 1%

Drodzy Przyjaciele!
Wraz z wdrożeniem Tarczy Antykryzysowej w związku z pandemią COVID-19 media obiegła informacja o zmianie terminu rozliczenia podatku do końca maja. Nie jest to prawda!

Nadal czwartek, 30 kwietnia, pozostaje ostatnim dniem na złożenie zeznania podatkowego.


Konsekwencje niezłożenia zeznania do tego terminu są następujące:

  • Jeśli Ministerstwo Finansów przygotowało w Pani/Pana imieniu PIT-37 lub PIT-38, zostanie on uznany za złożony z dniem 30 kwietnia – w formie przygotowanej przez ministerstwo – bez uwzględnienia ulg podatkowych, które mogą się Pani/Panu należeć oraz wskazania organizacji pozarządowej, dla której chciałaby Pani/Pan przekazać 1% podatku.

  • Jeśli rozlicza się Pani/Pan na innych formularzach: PIT-36, PIT-36L, PIT-39, organizacja pozarządowa, która zostanie wskazana na formularzu PIT do przekazania 1% podatku – nie otrzyma pieniędzy z uwagi na przekroczenie terminu złożenia PIT.

Natomiast prawdą jest, że złożenie formularzy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-39 do końca maja (a nawet do poniedziałku 1 czerwca) uchroni podatników przed nałożeniem kary za złożenie deklaracji po terminie.

„Tarcza Antykryzysowa” umożliwia bowiem osobom fizycznym złożenie zeznania podatkowego o miesiąc później (do 31 maja), ale złożenie go między 1 a 31 maja będzie traktowane jako złożenie tzw. „czynnego żalu”. Tymczasem zgodnie z niezmienioną w tym zakresie Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje 1%, tylko, jeżeli podatnik złożył zeznanie w ustawowym terminie do 30 kwietnia (lub do końca maja korektę takiego zeznania).

Podatnik może dużo stracić, jeżeli Urząd Skarbowy nie uwzględni żadnych należnych odliczeń. Duży problem będą także miały organizacje pozarządowe, które swoją działalność opierają na finansowaniu z 1%. 
Rzecznik Ministerstwa Finansów zapewnił, że zostanie wprowadzony przepis umożliwiający przekazywanie 1% także w przypadku deklaracji złożonych w maju, dotychczas jednak nie uchwalono takiego prawa.

W związku z powyższym proponujemy, aby (niezależnie od sytuacji związanej z pandemią koronawirusa) jak co roku rozliczyć swój PIT do końca kwietnia! Zostało jeszcze trochę czasu, więc na pewno zdążymy.

Plakat 1% dla Sulistrowic

1% wizytówka