Mieszkać bliżej natury, ale ładnie i świadomie…..

W pełni lata, w dniach 20-21 czerwca 2021 r. Sulistrowice odwiedziła ekipa filmowa ogólnopolskiego programu TVP1. Zostały u nas nakręcone 3 programy z ogrodów samodzielnie wykonanych przez ich właścicieli. W programie wystąpili: Alicja i Krzysztof Krupa, Barbara i Jan Szewczuk, Irena Brambor i Adam Madejski. Emisja programów nakręconych we wsi nastąpiła w 4 odcinkach.

Pierwsze nagranie z Sulistrowic „Roku w ogrodzie” dla profesjonalistów miało miejsce w dniu 10 lipca 2021 r. Wystąpili wówczas Irenka Brambor, nasza Zielarka, która opowiedziała o wartościach zdrowotnych kwiatów ogrodowych oraz Krzysztof Krupa, który przedstawił ogromne korzyści płynące z posiadania kompostownika …. z dżdżownicami kalifornijskimi (od 10 do 15 minuty nagrania programu).

https://vod.tvp.pl/video/rok-w-ogrodzie,10072021,54431633

Poniżej linki do odcinków nagranych w Najpiękniejszych w 2021 roku Sulistrowicach:

I ogród – emisja 4 grudnia 2021: https://vod.tvp.pl/video/rok-w-ogrodzie,04122021-extra,56914403

II ogród – emisja 18 grudnia 2021: https://vod.tvp.pl/video/rok-w-ogrodzie,18122021-extra,57163621

III ogród – emisja 8 stycznia 2022: https://vod.tvp.pl/video/rok-w-ogrodzie,08012022-extra,57524944

Propozycja nakręcenia odcinków właśnie w Sulistrowicach padła ze strony TVP1, po przeczytaniu na naszym portalu www.sulistrowice.info artykułu z inicjatywy Stowarzyszenia Sulistrowice pod hasłem: „Zamieniamy trawniki na warzywniki”. Projekt został zrealizowany w sierpniu 2019 roku, we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Sobótka, na czele z panem Mirosławem Jaroszem – Burmistrzem i telewizją NTV. Wspólnie zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszy (najbardziej wartościowy ekologicznie) ogród na terenie całej gminy Sobótka.

Nasze motto to: „Zamieniamy trawniki na warzywniki”

Zachęcamy do posiadania ogrodu przydomowego, obejmującego warzywnik o powierzchni minimum 30 m2. Monotonne trawniki, pozbawione rodzimych kwiatów nie przywabiają motyli, pszczół i ptaków, co najwyżej larwy i robaki. Murawa jest wrażliwa na wszelkie zmiany wilgotności i temperatury. Wymaga dużego nakładu czasu, pracy i kosztów nawodnienia i nawożenia. Kosiarki generują hałas, zakłócający spokój mieszkańców i zwierząt w Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Pokosy z trawy zamiast być kompostowane, są pakowane do worków na odpady biodegradowalne, których koszt utylizacji jest bardzo kosztowny.  Jeśli nie mamy czasu na jego pielęgnację, powinniśmy założyć łąkę kwietną, pełną kwiatów i ziół.  Są gotowe mieszanki nasion, traw i roślin o ozdobnych kwiatach, które wystarczy dobrać do rodzaju podłoża.  Łąki nie trzeba nawozić ani podlewać, a cieszy widokiem przez cały rok. Aby zapewnić powtórne kwitnienie, należy skosić łąkę raz w roku na początku lata. Większość roślin jest wieloletnia, dlatego nie ma potrzeby uzupełniania i dosiewania nasion.

Kompostownik – budowa i wykorzystanie.

W Sulistrowicach mamy gliniastą glebę wymieszaną z kamieniami. Warto zatem założyć kompostownik, gdzie wszelkie organiczne odpadki zamieniają się w pachnącą próchnicę, zwanym przez ogrodników „czarnym złotem”. Najprostszym pojemnikiem może być skrzynia na odpadki zbita z palet do transportu, posiadająca 4 ściany boczne bez dna i przykrywy. Kompostownik najlepiej powinien być umieszczony w zacienionej części ogrodu. Dno wypełniamy słomą lub liśćmi i wrzucamy odpadki organiczne (resztki kuchenne i ogrodowe). Skoszoną trawę dodajemy partiami, mieszając z pryzmą, a jej nadmiar można wykorzystać do ściółkowania przestrzeni pod krzewami lub pomiędzy rzędami na uprawianych zagonach, ograniczając tym samym parowanie wody i wzrost chwastów. Nie można wrzucać tłuszczów, mięs, nabiału, chwastów z nasionami, chorych roślin, skórek z owoców cytrusowych oraz odchodów zwierząt domowych. Co jakiś czas dobrze jest przemieszać wierzchnią warstwę pryzmy w celu napowietrzenia, posypać mączką kostną i podlać wodą, aby materiał był dostatecznie wilgotny. W tworzeniu żyznej ziemi kluczową rolę odgrywają dżdżownice. W niektórych kompostownikach w Sulistrowicach zasiedlono dżdżownice kalifornijskie, które produkują biohumus – najlepszy naturalny nawóz.  Dno konstrukcji powinno być zabezpieczone, np. siatką o bardzo drobnych oczkach – ochroni to stworzenia przed szkodnikami np. kretem. Niezbędne jest dostarczenie dżdżownicom celulozy (np. papieru, tektury bez nadruku) do tworzenia kokonów kolejnych ich pokoleń. Po 4-6 miesiącach kompost jest gotowy. Może być stosowany bez obawy przenawożenia w ogrodach warzywnych, kwietnych, czy w uprawie roślin doniczkowych. Z jednej strony kompostownik stwarza możliwość pożytecznego i proekologicznego spożytkowania organicznych odpadów, a z drugiej – daje szanse na bujny rozwój nowej roślinności.

Kompostownik w Twoim ogrodzie to same korzyści: samodzielnie wyprodukowana ziemia bogata w minerały, brak opłat za wywóz odpadów biodegradowalnych, zdrowe kwiaty, warzywa i owoce.

Tutaj można dowiedzieć się więcej: https://sulistrowice.sobotka.pl/sulistrowicki-poradnik-ekologiczny/