Sulistrowice mają szczęście znajdować się na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Park jest zamieszkany przez liczne zwierzęta – w tym wiele gatunków ptaków. Okres zimy to czas trudny dla wielu skrzydlatych mieszkańców naszej okolicy – owoce na krzewach już opadły, owadów ciągle nie ma. W tym czasie karmniki i dobrze dobrana karma to bardzo dobra forma wsparcia dla wielu z nich. A przy okazji – okazja do poznania sąsiadów z naszego lasu.
Jak wyglądają ptaki z grubsza wszyscy wiemy – ot głowa, skrzydła, pióra, ogon. Ale jak ptaki postrzegają świat? Tak jak my – głównie za pomocą wzroku. Widzą z dużych odległości i potrafią sprawnie poruszać się między przeszkodami, takimi jak drzewa i krzewy czy budynki. Polujący na komara jeżyk jest w stanie chwycić w locie małego owada, tymczasem człowiek czasem nawet nie jest w stanie go zauważyć.
Niestety – duże szyby – szczególnie te przez które widać koleje okna to dla nich szklana pułapka. Warto o tym pamiętać budując domy w naszej okolicy i, jeśli to możliwe, zawczasu przewidzieć ich odpowiednie ulokowanie. Jeśli nie da się zmienić ich układu, warto odpowiednio oznakować szyby (ten temat będzie bardziej rozwinięty w oddzielnym artykule).
(źródło: szklanepulapki.pl)
(źródło: szklanepulapki.pl)
Ptaki są także bardzo wrażliwe na nawet bardzo delikatne dźwięki – w komunikacji używają często wyrafinowanego śpiewu. W środowisku naturalnym od rozpoznania głosu partnera, czy usłyszenia nadchodzącego drapieżnika zależy ich przeżycie.
W jaki sposób mogą reagować na gwałtowne odgłosy, czy wybuchy sztucznych ogni? To dla nich sygnał o wielkim niebezpieczeństwie. A nagły stres związany z hałasem wywołuje próbę ucieczki z groźnego otoczenia. Ta często kończy się śmiertelnym zderzeniem z przeszkodami. Warto zdawać sobie sprawę, że dokładnie tak samo będą reagować inne dzikie zwierzęta mieszkające w naszej okolicy.
Z każdym niepotrzebnie zabitym ptakiem tracimy istotę, która szczęśliwie wykluła się z jaja, rozwinęła od małego pisklaka, uniknęła wielu zagrożeń i rozwinęła się aż do dorosłego osobnika. Poza oczywistą korzyścią wynikającą ze zmniejszenia ilości atakujących nas w lecie owadów, ptaki tworzą zwartą rodzinę.
Choćby dzięcioł duży – buduje dziuple. Tym samym tworzy miejsca lęgowe dla wielu mniejszych gatunków ptaków takich jak sikora, kowalik, szpak, pleszka czy sóweczka. Dzięcioły wiążą się na kilka lat w monogamiczne pary, które razem kują dziuple, wysiadują jaja i opiekują się młodymi.
(źródło: Wikipedia)
Dlatego zanim wystrzelimy fajerwerki w pobliżu lasu – zadajmy sobie pytanie – czy nasza kilkusekundowa radość jest warta utraty tych pięknych istnień?
A zróżnicowanie i piękno wśród nich jest ogromne. Razem z Kasią Dubrownik postaramy się opowiedzieć Wam o tym, jak różnorodne jest pierzaste życie w naszej okolicy.
Jeśli ktoś miałby ochotę się dołączyć – czy to pisząc, czy dzieląc się zdjęciami – serdecznie zapraszamy. Jeżeli są jakieś szczególnie lubiane gatunki ptaków – prosimy o informację. Postaramy się dowiedzieć możliwie dużo na ich temat.