Nasza przygoda z ceramiką rozpoczęła się 19 listopada 2021 r. w świeżo wyremontowanych, jeszcze surowych pomieszczeniach biblioteki i kuchni w świetlicy wiejskiej.
Warsztaty zostały przeprowadzone w pięciu spotkaniach: 19-20 listopada, 3-4 oraz 10 grudnia 2021 r. To były intensywne, pięciogodzinne spotkania okraszone atrakcyjnym poczęstunkiem. Zajęcia miały charakter teoretyczny i praktyczny, dopasowany do potrzeb uczestników, które poprowadziła pani Klaudia Morawiec, ze wsparciem pani Cezaryny Lewandowskiej. Pani Klaudia opowiedziała o historii ceramiki, jej gatunkach i formach, czy technikach wykonania i narzędziach, pokazała jak pracować z gliną. Do naszej dyspozycji były nieograniczona ilość dwóch rodzajów gliny oraz różnorodne narzędzia do rzeźbienia.
Warsztaty cieszyły się niesłychaną popularnością. Mieliśmy nadkomplet dorosłych uczestniczek i sporą gromadę dzieci. W atmosferze radości i relaksu, nasze utalentowane Panie stworzyły z gliny niepowtarzalne dzieła, m.in. misy, kafle, płaskorzeźby i rzeźby, biżuterię, gadżety użytkowe z wykorzystaniem roślinności ze swoich ogrodów. Ulepione prace najpierw suszyły się przez co najmniej tydzień, a potem zostały wypalone w piecu na tzw. biskwit, w temperaturze ok. 900 stopni C. Kolejnym etapem było szkliwienie. Do dyspozycji uczestników było kilkanaście kolorów szkliwa. Poszkliwione prace zostały ponownie wypalone, tym razem w temperaturze ponad 1200 stopni.

Prace Sulistrowiczanek ozdobią nasze domostwa i ogrody.
Nabyte umiejętności być może są początkiem lokalnej tradycji artystycznej, w której korzystamy z lokalnych zasobów przyrodniczych i historycznych. Pomimo licznych spotkań mamy niedosyt tworzenia. Planowane są kolejne edycje warsztatów ceramicznych.

W warsztatach uczestniczyło 64 osób dorosłych, nie licząc dzieci. Każdy znalazł coś dla siebie: od juniora do seniora. Wszyscy radzili sobie znakomicie. Ze względów bezpieczeństwa epidemiologicznego pracowaliśmy we wszystkich pomieszczeniach przestronnej świetlicy.
Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie Sulistrowice, które za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Ślężanie”, zostały sfinansowane ze środków w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego programem współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzez Rozwoju Obszarów Wiejskich.