W sobotę 25 lipca 2020 r. na boisku odbył się wyjątkowy festyn w żywiole powietrza, pod nazwą „Orkiestra Wiatru”. Czekała na nas moc atrakcji wizualnych, manualnych, słuchowych i kulinarnych. W programie festynu znalazły się:

  • unikalne warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych (budowa i nauka gry na Multance) oraz uroczysty przemarsz grającej orkiestry wokół boiska oraz jej prezentacja na scenie. Prowadzącymi byli panowie Ireneusz Wójcicki i Janusz Yano Wawrzała;
  • niezwykły pokaz przyrodniczo-historyczny skarbów ślężańskich w wykonaniu pani Moniki Szimy – Efinowicz, pedagoga, leśniczego i promotora tradycji słowiańskich;
  • warsztaty łucznicze Bractwa Ślęgu z Będkowic w stylowej słowiańskiej oprawie;
  • suliteria – szczęśliwe losy;
  • animacje dla dzieci: puszczanie baniek mydlanych i samolotów, budowa wiatromierzy, papierowych wiatraków, malowane buziaczki i otoczaki. Animacje poprowadziły niestrudzone mieszkanki Sulistrowic: Ania Fedyk, Asia Neubert, Maja Mieczkowska z silnym wsparciem harcerek z 10 Ślężańskiej Drużyny Harcerek „Szlak”;
  • stoisko z rękodziełem Koła Gospodyń Wiejskich w Sulistrowicach;
  • stoisko z serami pana Pawła Kołodziejczyka z Sulistrowiczek;
  • stadko owieczek shropshire z Sulistrowiczek, które można było pogłaskać i nakarmić sucharami;
  • licytacja fantów podarowanych przez mieszkańców wsi: przelot paralotnią, diagnoza wg medycyny chińskiej, wartościowe przedmioty użytku domowego i sztuki wykonanej przez naszych sulistrowickich artystów.

Atrakcyjne kulinaria umiliły pobyt na festynie: placki ziemniaczane, domowe ciasto, przysmaki z grilla, żurek, chleb ze smalcem i ogórkiem, pop-corn, wata cukrowa i napoje.

W finale odbył się koncert zespołu folkowego „Vratch„, a potem disco party.

Chciałabym serdecznie podziękować za silne wsparcie naszych mieszkańców, szczególnie Ani Fedyk, która była koordynatorem wsparcia projektu, Magdzie Jagodzie za udział w tworzeniu projektu, Krzysiowi Krupie za wsparcie w organizacji festynu, uregulowanie patelni do placków i zakupy w strefie gastronomii, całej rodzinie Morawców za obsługę, Mariuszowi Chorążewskiemu i Grzesiowi Rusoniowi za naprawę podestu, Łukaszowi Orłowskiemu i Mariuszowi Chorążewskiemu za rozwieszenie bannerów pod samym niebem, całej ekipie Suli-gastro: Beacie, Joannie, Magdzie z Będkowic, Krysi, Mai, Justynie, Bronisławowi, Adamowi za przygotowanie i obsługę, ofiarodawcom gadżetów do loterii fantowej i licytacji na rozwój Sulistrowic, Natalii Stachurskiej, Lenie Tkaczyk i Adrianie Wiśniewskiej za przygotowanie loterii – szczęśliwy los, Feliksowi, Krzysiowi za ustawienie stołów, księdzu Kubie Bartczakowi za pożyczone namioty, Pani Sołtys Rękowa – Oldze Guściorze – za pożyczenie maszyn do popcornu i waty cukrowej, naszym wspaniałym sulistrowickim cukierniczkom za podarowane ciasta, wszystkim członkom Stowarzyszenia Sulistrowice i Koła Gospodyń Wiejskich za niezawodne wsparcie, wspaniałym harcerkom z 10 Ślężańskiej Drużyny Harcerek „Szlak”, wszystkim mieszkańcom Sulistrowic, którzy dla nas tutaj przygotowali to spotkanie, Matthiasowi Neubert za dokumentację zdjęciową oraz pomysłodawcy projektu „Orkiestra Wiatru” – Januszowi Yano Wawrzale.

Projekt został zrealizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Natomiast warsztaty łucznicze zostały sfinansowane z dotacji Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej.