Wiosenne sprzątanie Sulistrowic już za nami. 8 maja 2021 r., punktualnie o godzinie 10.00, na terenie całej wsi rozpoczęło się wielkie wiosenne sprzątanie terenów ogólnodostępnych. Jednocześnie zbiórkę odpadów rozpoczęła 36-osobowa grupa mieszkańców, którym zależy na życiu w zadbanym miejscu. Począwszy od Przełęczy Sulistrowickiej, poprzez ulice: Jagiellońska, Długa, Jeżynowa, Aroniowa, Plażowa, aż do Wypoczynkowej. Atrakcyjnie położone sołectwa jest szczególnie narażone na odpady, pozostawiane przez coraz liczniej odwiedzających nas turystów. Jest ich pełno w rowach, trawnikach i poboczach dróg. To nie są śmieci mieszkańców, tylko „pamiątki” po turystach. Bardzo nam to przeszkadza, bo chcemy mieszkać w zadbanej wsi, położonej w Ślężańskim Parku Krajobrazowym, a nie na składowisku odpadów.
Wielokrotnie przekładaliśmy termin gruntownego sprzątania głównych dróg wsi z powodów obostrzeń pandemicznych i niezbyt łaskawej, mroźnej pogody w tym roku. Z Gminy otrzymaliśmy wsparcie naszej akcji w postaci 30 sztuk 240-litrowych worków na śmieci oraz 30 par lateksowych rękawic ochronnych.
Do składowania worków z odpadami wyznaczono cztery punkty:
– ul. Jagiellońska, przy szlabanie na boisko;
– ul. Jeżynowa, skrzyżowanie z ul. Bzową (na skwerze);
– ul. Wypoczynkowa, skrzyżowanie z ul. Plażową (przy głazach);
– ul. Jagiellońska 18, skrzyżowanie z ul. Krótką (przed bramą na podjeździe);

Uzbierało się kilkadziesiąt worków. Najwięcej było na wjazdach do wsi od strony ul. Wypoczynkowej i ul. Jagiellońskiej. W kolejnym tygodniu Hadlux odbierze z wyznaczonych punktów worki z odpadami.
Wśród ciekawych znalezisk zebraliśmy dzwonek domowy z wizytówką właściciela, całą puszkę rybną, felgę do samochodu, baterię do i-phone, zabytkowy bezpiecznik elektryczny…
W muszli koncertowej nadal użytkownicy wciskają między deski wypalone pety i opakowania po batonach…. tylko czekać, aż muszla, wybudowana z takim wysiłkiem przez naszych rodzimych mieszkańców, pójdzie z dymem…. Kilka stołów uległo zniszczeniu: zostały wyrwane deski, a jedna jest nadpalona. W celu zapobieżenia dalszej dewastacji mienia i obiektu, Rada sołecka zdecydowała, że zabezpieczy wszystkie ławo-stoły w magazynie. Może brak siedzisk zniechęci wandali do przesiadywania i niszczenia? Na stałe została zawieszona kłódka na szlabanie. Wjazd z drugiej strony boiska wkrótce też zostanie zabezpieczony i oznakowany zakazem wjazdu bez zgody zarządcy terenu. Trudno….. skoro użytkownicy nie potrafią uszanować tego miejsca, to nie będzie udogodnień. Wyposażenie będzie wystawiane tylko na sołeckie wydarzenia.
Z okazji akcji wiosennego sprzątania, dla naszych najmłodszych zbieraczy pani Alice przygotowała ozdobne puszki na przybory szkolne, które otrzymały rezolutne dzieci, zbierające ochoczo paskudne odpady. Przykro, że młodzież, która regularnie korzysta z całego terenu rekreacji, nie pojawiła się na sprzątaniu. Niektórzy z nich dostali ode mnie w czwartek worki z rękawiczkami, a potem zignorowali mnie i całą akcję sprzątania. Przykra sprawa….

O 16.00 na naszych bohaterów czekało ognisko z kiełbaskami i napojami. To było niezwykle miłe podsumowanie wiosennego sprzątania…


Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom tej brudnej, aczkolwiek szlachetnej akcji!!!


Dla uzmysłowienia tego, co zalega obok nas, informuję, że czas rozkładu poniższych odpadów wynosi:
– butelka PET – od 100 do 1000 lat
– torba z tworzywa sztucznego – ok. 400 lat
– papierek po cukierku – ok. 450 lat
– pielucha – ok. 450 lat
– puszka – do 10 lat
– aluminiowa puszka – do 200 lat
Więcej https://noweko.pl/czas-rozkladu-tworzyw-sztucznych…/